Vil du bli med på «Norge i 100»?
BirdLife Norge lanserer «Norge i 100», en morsom måte å bli kjent med fugler og fuglekikking på. Utfordringen er å observere 100 fuglearter i Norge i løpet av et kalenderår.

En personlig utfordring
«Norge i 100» er ikke en konkurranse, men en personlig utfordring i å se etter fuglene du har i ditt nærmiljø. Å ta del i utfordringen er en fin måte øke egen kunnskap om fuglene rundt deg og lære deg å se forskjell på dem.
Grunnideen med «Norge i 100» er å telle hvor mange fuglearter du observerer i Norge i løpet av et kalenderår. Observasjon betyr at du enten ser eller hører fuglen. Døde fugler, tamme fugler, fugler fra oppdrett eller spor etter fugler, teller ikke. Det er også viktig å tenke på fuglenes ve og vel ved fuglekikking, spesielt i hekketiden.
Registrering
Start med å registrere deg og opprette en brukerkonto her på Fuglevennen.no. Om du har deltatt på f.eks. Hagefugltellingen tidligere, har du en brukerkonto allerede. Alle registreringer av fugler på Fuglevennen teller med:
- Fugler på foringsplassen (inkludert hagefugltelling)
- Når kommer våren? (ankomst av trekkfugler)
- Fugleobservasjoner (alle andre observasjoner)
Dersom du har deltatt på årets Hagefugltelling er du godt i gang!
Hvordan holde telllingen
Du kan se hvor mange arter du og andre har funnet i artsliste for deltakere.
Vedlagt er også en liste med alle fuglearter observert i Norge.
- Last ned «Norge i 100» artsliste (PDF - 2 MB)
Publisert 09.01.2025 og sist oppdatert 14.02.2025