Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 24 545 til 24 554 av totalt 51 076 spørsmål


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Artsbestemmelse.

Bilde vedlagt spørsmålet

Hvilken fugl er dette?

G.S. (22.07.2018)

Svar:

Ser ut som ung blåstrupe.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Diverse

Spørsmål:

Hvorfor har linerla forsvunnet der jeg bor. Har ikke sett linerla her på et par år! ( Son i Akershus)

N.N (22.07.2018)

Svar:

Det er det ikke mulig å gi noe svar på, dessverre.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Bestemmelse av småfugl

Bilde vedlagt spørsmålet

Hei, denne karen lurer jeg på hva er for noe, håper bildet er bra nok til å finne ut hva det er.
Fra Nesodden i Akershus.

T.S.K. (22.07.2018)

Svar:

Dette er en grønnfink.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Diverse

Ekskrementer fra skarv

Så et bilde av en øy i skjærgården utenfor Stockholm. Trær og bunnen av den lille skogen var helt hvit og død pga ekskrementer fra skarv. Trodde fugleekskrementer var næringsrikt. Hvor lang tid tar det før øya igjen blir grønn?

L.J. (22.07.2018)

Svar:

Fugleskitt i konsentrasjoner tar nok livet av vegetasjonen. Det vet hageeiere som bruker hønsegjødsel til å gjødsle med også - det må vannes eller spes ut. Aner ikke hvor lang tid det tar for plantene å komme tilbake dersom gjødselpåleiringen opphører. Trolig må det vaskes ut med regn.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Fugl om natten

Bilde vedlagt spørsmålet

Vi fikk akkurat denne karen flygende inn i hytta vår Kl 0100 på natten. Virket som den gikk etter lys og vi greide å fange den og få den uskadd ut. Men hva er den for en type?

N.N (22.07.2018)

Svar:

Dette er en rødstjert.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Sykdom og skader

Bokfink

Bilde vedlagt spørsmålet

Hei fant en liten skadet bokfink, hatt den inne et par dager og såret på vingen har begynt å leges. Men, den har nok ikke lært å fly enda. Er dette No den lærer selv etterhvert? Er litt redd for å slippe den ut, er mye katter i området og redd den ikke klarer seg.

N.N (21.07.2018)

Svar:

Det kan hende at skaden krever lenger tid for å leges. Fuglen flyr av egen hjelp når den er klar.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Spesiell lyd i stup

Var på ei lita øy attmed Bømlo 20.07.2018 ca. kl. 1330. Plutseleg høyrde me ein spesiell lyd frå noko som kom flygande. To av oss fekk eit lite glimt av det, men hastigheita var veldig stor, og det forsvant bak ein haug etter ca. 1-2 sekund, så me ikkje klarte å sjå mykje meir enn at det hadde ein mørk farge, og storleik kanskje lik ei skjor. Etter litt googling fann eg ein video på YouTube av ein amerikansk nordnatthauk som lagar samme lyden i stup som det me høyrde. Det er nok lite truleg at det var ein slik fugl på Bømlo, men kva kan det vera at me såg og høyde?

Lyden eg tenkjer på finn du ca. 18 sekund inn i videoen under. Fuglen "vår" skreik ikkje i botn av stupet, slik som på videoen.

https://youtu.be/7kJXiFPnlIE

E.B.H. (22.07.2018)

Svar:

Klarer dessverre ikke å finne hva det er dere kan ha sett eller hørt ut i fra denne videolinken.

Roar Solheim (22.07.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken and er dette?

Bilde vedlagt spørsmålet

Ligner på siland, men jeg vet ikke.

N.N (21.07.2018)

Svar:

Joda, dette er nok en siland hunn.

Roar Solheim (21.07.2018)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl?

Bilde vedlagt spørsmålet

Hvilken fugl er dette?

W.S. (21.07.2018)

Svar:

Dette er en svarthvit fluesnapper hunn.

Roar Solheim (21.07.2018)


#Fuglekasser

Hvilken fugl har hekket i kassen?

Bilde vedlagt spørsmålet

Enkelt reir laget av strå og bark. Hull i reirmaterialet bakerst der en fugl (eller flere) har ligget. Ingen eggrester. For det blir vel litt eggeskall igjen etter eggene?
Uten egg er det vel ingen måte å finne ut hvilken fugl som har hekket der? Hvis det er mulig hvordan? Siden det er ingen eggrester vil det si at de ikke har fått unger? Var det mislykket? Hvorfor ellers ville de ha bygd?
Takker!

E.B. (21.07.2018)

Svar:

Vanskelig å si hva som har laget reiret, men det er IKKE noen meis. Det KAN hende det er svarthvit fluesnapper. Fuglene frakter ut eggeskallene når eggene klekkes, så det blir ingen skallrester tilbake i reiret. Uklekte egg blir liggende.

Roar Solheim (21.07.2018)

««første 24 545 - 24 554 av 51 076 siste»»