Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Still et nytt spørsmålBesvarte spørsmål
Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse
Viser 16 til 23 av totalt 50 474 spørsmål «forrige neste»
Hvilken fugl er dette
Tok bilde av denne flotte fuglen i hagen på nedre tollerudv.5 på Raufoss idag.Og er da nysgjerrig på hva den heter
H.H. (10.02.2025)
Svar:
Stillits.
Roar Solheim (10.02.2025)
Tornirisk?
Har i perioder etter nyttår hatt en liten fugl i flokk på brettet. Tror den heter Tornirisk, men er usikker. Har uansett aldri hatt besøk av disse tidligere.
H.P.G. (10.02.2025)
Svar:
Gråsisik hann.
Roar Solheim (10.02.2025)
Svart hvit fugl på fjellet?
Så en svart og hvit fugl på fjellet 9. februar, (Rondane, 950 meter over havet). Litt mindre enn en trost? Mye snø, ved en liten bekk som var nærmest helt tildekket av is. Hvilken fugl kan det være på denne tiden av året?
N.N (10.02.2025)
Svar:
Kanskje snøspurv?
Roar Solheim (10.02.2025)
Skjære/Kråke
I fjor sommer/høst var det mye kråker og skjærer her jeg bor. Var smågnager år mye mus og lemmen. Nå ser jeg ingen kråker eller skjærer når jeg er ute.
Har det skjedd noe spesielt med de, har ikke funnet døde fugler.
N.N (09.02.2025)
Svar:
Dessverre umulig å vite.
Roar Solheim (09.02.2025)
Kjøttmeis ser syk ut
Er dette salmonella?
G.R. (09.02.2025)
Svar:
Dessverre umulig å vite.
Roar Solheim (09.02.2025)
Flytter fisk
Er det sant at Lom eller en annen fugl art flytter fisk fra vann til et annet vann
H.O. (09.02.2025)
Svar:
Nei, DETTE er nok fantasifulle forestillinger.
Roar Solheim (09.02.2025)
Fuglefjær
Jeg ønsker å samle på fuglefjær. Har du tips til steder i Oslo, hvor man kan finne store fuglefjær?
Måkefjær, ørnefjær, falkefjær eller ravnefjær? Hilsen Ravn, 10 år
N.N (09.02.2025)
Svar:
Du kan gjøre slik jeg startet på din alder: Når snøen smelter så let under tette grantrær eller små skogsnar etter fjærhauger der spurvehauk har ribbet sine byttedyr. Ellers kan det ofte være mye å finne i strandkanten langs kysten. Særlig der bølgene skyller opp tangvoller vil også fjær drive i land. Husk også skrive ned sted og dato for der du finner fjærene. Du finner også litt om vasking av fjær i høstnummeret av Fuglevennen fra 2016:
https://www.fuglevennen.no/innsendt/oppslag/1528/5d9c3cb4b68e7/fvh16nettutgave.pdfRoar Solheim (09.02.2025)
Mørk / svart rovfugl
Så dessverre bare et glimt av en rovfugl som var helt mørk over det hele, også under, mørk brun der, oversiden nesten helt sort. Oppdaget den under bilkjøring, derfor bare et par sekunders observasjon. Har vært fugleinterressert fra barnsben, kjenner de fleste rovfugler av utseende, men her stoppet det, men etter søk på nettet, minner det mest om svartglente i både farger og størrelse ? Så den en mils vei nord for Haugesund, like før grensa mot Sveio, hva ellers kan det være? Så undersiden tydelig, og det var under ti meters avstand...
P.K.T. (09.02.2025)
Svar:
Høyst sannsynlig en musvåk på denne tiden av året.
Roar Solheim (09.02.2025)