Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Still et nytt spørsmål

Besvarte spørsmål

Alle / fugleforing / trekkfugler / fuglekasser / sjeldne fugler og identifikasjon / økologi og atferd / sykdom og skader / ringmerker / spor og sportegn / diverse

Viser 15 til 22 av totalt 50 474 spørsmål


#Sykdom og skader

Er dompapen syk?

Har observert dompap som har sett oppblåst ut i noen dager. I dag fant vi en død, og så en som var oppblåst. Det er 5 grader varm.
Takknemlig for svar
Mvh Sissel

N.N (10.02.2025)

Svar:

Ja, den har nok vært syk. Kan ha vært salmonella, men umulig å si noe sikkert.

Roar Solheim (10.02.2025)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Hvilken fugl er dette

Bilde vedlagt spørsmålet

Tok bilde av denne flotte fuglen i hagen på nedre tollerudv.5 på Raufoss idag.Og er da nysgjerrig på hva den heter

H.H. (10.02.2025)

Svar:

Stillits.

Roar Solheim (10.02.2025)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Tornirisk?

Bilde vedlagt spørsmålet

Har i perioder etter nyttår hatt en liten fugl i flokk på brettet. Tror den heter Tornirisk, men er usikker. Har uansett aldri hatt besøk av disse tidligere.

H.P.G. (10.02.2025)

Svar:

Gråsisik hann.

Roar Solheim (10.02.2025)


#Sjeldne fugler og identifikasjon

Svart hvit fugl på fjellet?

Så en svart og hvit fugl på fjellet 9. februar, (Rondane, 950 meter over havet). Litt mindre enn en trost? Mye snø, ved en liten bekk som var nærmest helt tildekket av is. Hvilken fugl kan det være på denne tiden av året?

N.N (10.02.2025)

Svar:

Kanskje snøspurv?

Roar Solheim (10.02.2025)


#Diverse

Skjære/Kråke

I fjor sommer/høst var det mye kråker og skjærer her jeg bor. Var smågnager år mye mus og lemmen. Nå ser jeg ingen kråker eller skjærer når jeg er ute.
Har det skjedd noe spesielt med de, har ikke funnet døde fugler.

N.N (09.02.2025)

Svar:

Dessverre umulig å vite.

Roar Solheim (09.02.2025)


#Sykdom og skader

Kjøttmeis ser syk ut

Bilde vedlagt spørsmålet

Er dette salmonella?

G.R. (09.02.2025)

Svar:

Dessverre umulig å vite.

Roar Solheim (09.02.2025)


#Diverse

Flytter fisk

Er det sant at Lom eller en annen fugl art flytter fisk fra vann til et annet vann

H.O. (09.02.2025)

Svar:

Nei, DETTE er nok fantasifulle forestillinger.

Roar Solheim (09.02.2025)


#Diverse

Fuglefjær

Jeg ønsker å samle på fuglefjær. Har du tips til steder i Oslo, hvor man kan finne store fuglefjær?
Måkefjær, ørnefjær, falkefjær eller ravnefjær? Hilsen Ravn, 10 år

N.N (09.02.2025)

Svar:

Du kan gjøre slik jeg startet på din alder: Når snøen smelter så let under tette grantrær eller små skogsnar etter fjærhauger der spurvehauk har ribbet sine byttedyr. Ellers kan det ofte være mye å finne i strandkanten langs kysten. Særlig der bølgene skyller opp tangvoller vil også fjær drive i land. Husk også skrive ned sted og dato for der du finner fjærene. Du finner også litt om vasking av fjær i høstnummeret av Fuglevennen fra 2016:
https://www.fuglevennen.no/innsendt/oppslag/1528/5d9c3cb4b68e7/fvh16nettutgave.pdf

Roar Solheim (09.02.2025)

««første 15 - 22 av 50 474 siste»»