Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Merkelig !
Jeg har en rekke fuglekasser i skogen. Det funker bra. Men jeg har i en årrekke hatt en fuglekasse i en ubebodd tomt i et byggefelt hvor jeg selv bor. Det har aldri lykkes meg å få frem et kull fugleunger , det være seg kjøttmeis eller svarthvit fluesnapper.En forklaring kan være at det er mye katter her i området ,sånn at voksenfuglene kan ha blitt kattemat ? Eller rett og slett tatt av rovfugl . Spurvhauk ? For et år siden erstattet jeg kassen med en nyere. Da med hull beregnet på stær o.l. 5 cm hull. Kjøttmeisen inntok boligen . Fikk frem 10 unger. En uke etter klekking var kun en unge tilbake. Død. Forklaringen var flaggspetten som ser det som snadder med nyklekte meisunger. Så la jeg på en blikkplate med hullstørrelse 3.2 cm , for derved hindre flaggspetten og andre farer. For noen dager siden noterte jeg tre egg av kjøttmeis. I dag , 4 mai, er kun et egg i kassen !!!!! Og ingen fugl å se. Jeg har ingen god forklaring på svinnet av egg . Håper du kan hjelpe meg med mysteriet .
Mvh Per Beverfjord
N.N (04.05.2011)
Svar:
Beklager sent svar. Nei, jeg kan ikke gi noen god forklaring på dette. Har selv masse småfuglkasser, og noen blir tydeligvis aldri brukt, mens andre brukes hvert år. Ofte kan det være forhold som fuglene merker som er avgjørende, men som vi ikke klarer å oppfange.
Roar Solheim (06.08.2011)