Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Svaler
Vi har en gammel låve som skal rives. Der hekket tårnseilere og låvesvaler. Vi vil prøve å lage nye rugesteder på vår nye låve. Vi tenker å montere lister høyt oppe v takskjegget og gammel taksten på hyller. Finnes det noen gode beskrivelser på hvordan dette bør se ut
T. (22.03.2015)
Svar:
I bladet Fuglevennen nr 2 (høsten) 2007 er det vist hvordan tårnseilerkasser kan lages (PDF på nettsidene til NOF - birdlife.no). Låvesvaler kan du nok bare lage en enkelt kvadratisk plattform til (ca 10-12 cm bredde) og sette opp oppunder taksjegget.
Roar Solheim (19.04.2015)
- Neste spørsmål: Nedgang i fugler på foringsplasene Antall fugler på foringplassene våre har gått ned med ca 80 %...
- Forrige spørsmål: korlenge ruger sjera på reiret