Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Svarttrost og mat
Når det er snø og kaldt virker som svarttrosten aksepterer at andre kommer nærmere seg enn ellers. De spiser mat som faller ned fra materen men virker ikke så hissig på de andre som når de roter i løvet når det er bar bakke. Er det kulden, tilgangen på mat, eller er det bare en feilobservasjon?
N.N (17.02.2025)
Svar:
Du har helt rett, og det gjelder både kulde og mat. Svarttrostene senker "guarden" for å spare energi når det er kaldt, og har større toleranse for andre individer av samme art under slike forhold.
Frode Falkenberg (19.02.2025)
- Neste spørsmål: Rovfugl
- Forrige spørsmål: Gråmåke eller sildemåke?