Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Blåmeis - antall egg som klekker vs antall som forlater reiret?
Hei, vi har en fuglekasse med fast besøk at et blåmeispar. Vi følger disse på kamera. I fjor så var det ca 10 egg som ble klekket; men jeg klarte ikke se mer enn 3-4 som forlot kassen. Og det var åpenbart flere som døde av de som ble klekket. Hva er normalen? Jeg ser jo ikke for meg at det ville vært plass til alle som store flyvedyktige unger?
B.F. (07.04.2025)
Svar:
Her varierer antallene svært fra år til år. Det er avhengig av om meisene finner nok larver som mat til ungene under oppveksten. Noen år kan et blåmeispar få fram 12-13 unger, andre år bare noen få.
Roar Solheim (08.04.2025)
- Neste spørsmål: Død spettmeis i kassen
- Forrige spørsmål: Kan spettmeisen lage reir i nærheten av stær?