Hopp til hovedinnhold

Spør en ornitolog

Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.

Besvarte spørsmål

#Diverse

Hundepels behandlet med permetrin

På hytta på sørlandet har jeg mange fuglekasser, og det hekkes ivrig. Vi koser oss spesielt med en kasse med kamera, hvor blåmeisene trofast holder show hvert eneste år. Jeg har to hunder, som behandles med ExSpot (permetrin) mot flått. Dette påføres på huden/pelsen. I alle kassene her finner jeg hundehår når de tømmes, og jeg har sett småfugl gå på grusen den hundene har ligget og plukke hår. De røyter jo greit om våren og jeg børster dem ute - og lar pelsen ligge til fuglene.
MEN - så leste jeg at Dyrebeskyttelsen gikk ut og advarte mot å legge ut pels fra hunder som var behandlet med flåttmiddel, da det ville kunne skade fuglene som tar det til reirene. Er dette tilfelle? Det er nok minimale mengder permetrin det er snakk om, da det jo er snakk om veldig små mender hår i hvert reir tross alt. Kanskje det kunne være motsatt, at pelsen kunne påvirke mengde lopper og utøy i reiret i positiv retning.

A.W. (17.04.2025)

Svar:

Jeg kjenner ikke til noen undersøkelser som viser at dette faktisk ER skadelig, så her har nok Dyrebeskyttelsen inntatt en føre-var holdning. Jeg tror nok ikke fuglene skades av at de plukker opp enkelthår ute, men for å være på den sikre siden så kan man jo la være å legge ut avbørstede mengder av slike hundehår som reirmateriale til fugler. Kast det heller. Fuglene finner nok av andre hår og fjær ute i naturen, og har ikke behov for slik reirhjelp.

Roar Solheim (17.04.2025)