Spør en ornitolog
Her kan du stille spørsmål om ville fugler og få svar fra en ornitolog. Om du laster opp et bilde av en fugl som du vil ha hjelp til å artsbestemme, så er det viktig å skrive hvor og når bildet ble tatt. Husk også å søke etter gamle svar, da vi ikke nødvendigvis gir nye svar til allerede stilte spørsmål.
Besvarte spørsmål
Hva skjer når den ene ringduen i et par dør?
Jeg har et ringduepar i furua utenfor leiligheten min, og nå er jeg redd den ene av de ble tatt av et eller annet rovdyr i går.
Hva vil nå skje med den som er igjen, og vil den eventuelt forlate redet?
Det er det samme paret som kommer år etter år, og dette synes jeg var trist.
I.L. (28.04.2025)
Svar:
Det er ikke sikkert at det er de samme to fuglene hvert år, det kan være partnerskifter. Uvisst hva som skjer hvis en av duene forsvinner. Det kommer nok an på om de har egg eller unger. Hvis eggene har klekket kan det hende at den gjenlevende fuglen kan klare å fostre dem opp. På eggstadiet kan den forlate eggene og finne en ny partner, og bygge nytt rede et annet sted.
Roar Solheim (28.04.2025)
- Neste spørsmål: Ingen flere så langt
- Forrige spørsmål: Fugleliv langs Mandalselva